Is fairway or whole foods cheaper?

12
Dedrick Langosh asked a question: Is fairway or whole foods cheaper?
Asked By: Dedrick Langosh
Date created: Tue, Jun 1, 2021 10:49 AM
Date updated: Fri, Oct 7, 2022 8:28 PM

Content

Video answer: Which is cheaper?! 💸trader joe's vs. whole foods price comparison

Which is cheaper?! 💸trader joe's vs. whole foods price comparison

Top best answers to the question «Is fairway or whole foods cheaper»

  • Compared to Whole Foods, Fairway Market is not that expensive. But at the same time, though not known for crazy high prices, Fairway Market does have some items that are just as expensive as Whole Foods. Fairway has a large variety of specialty items, including meat and organic produce, much like Whole Foods.

Compared to Whole Foods, Fairway Market is not that expensive. But at the same time, though not known for crazy high prices, Fairway Market does have some items that are just as expensive as Whole Foods. Fairway has a large variety of specialty items, including meat and organic produce, much like Whole Foods.

Video answer: The 'new' whole foods vs. trader joe's: which is cheaper? | cnbc make it.

The 'new' whole foods vs. trader joe's: which is cheaper? | cnbc make it.

10 other answers

We would like to show you a description here but the site won’t allow us.

Whole Foods: $12.55. Trader Joe's: $11.95. Fairway: $17.91. To summarize, Trader Joe's offeres the best overall value, while Fairway has the highest prices. Sign up here to get INSIDER's favorite stories straight to your inbox.

Shopping at Whole Foods Market is actually a bargain — at least in the Big Apple, a study claims. The supermarket chain ranks as the second-cheapest in the city, behind Fairway Market, on a list ...

A fairer comparison would be between Whole Foods and Fairway, and for most of what we buy Fairway has a better selection and is cheaper. Jan 21, 2014 at 5:17 pm Reply

Here's a surprising deal: Whole Foods' store-brand paper towels are cheaper than Kroger's. Kroger Home brand paper towels are $5.99 for six rolls totaling 224.4 square feet. Whole Foods' 365 Everyday Value paper towels are $6.99 for eight rolls totaling 366.7 square feet.

Of the three, I find Fairway consistently the least expensive option for the vast majority of things I buy, from soap (identical brand $3.49 at Fairway, $5.99 at WF, TJ's doesn't carry it) to breakfast cereal ($4.99 at Fairway, $5.99 for smaller box at WF, cheaper "generic" versions not worth buying as tasteless, loaded with sugar and nutritively valueless at TJ's available but not worth purchasing).

Yes, some things aren’t quite that much more (like Almond Milk is only 30¢ more at Whole Foods) and the difference in price is higher for some things (like wild-caught salmon costs $2.51/lb more at Whole Foods).

New Yorkers are very loyal — some might even say possessive — when it comes to their stores, but proximity matters. So when it comes to Fairway, a home-grown grocery chain with a deep selection, and Trader Joe’s, a German-owned, cut-rate supermarket conglomerate, each with limited locations in the five boroughs, opinions are easy to come by, and sometimes deeply held.

Bananas at Whole Foods cost an average of $0.99 per pound. This is anywhere from $0.20 to $0.30 more expensive compared to competitors like Target and Trader Joe’s. The house brand peanut butter costs almost twice as much at Whole Foods compared to Safeway. $2.79 at Whole Foods versus $1.79 at Safeway for a 16 oz. jar.

Read more: Amazon Prime members to receive exclusive discounts at Whole Foods. Amazon just lowered prices at Whole Foods Market. In a news release, Amazon pledged to make Whole Foods Market’s healthy and organic food affordable to everyone, starting with lower prices on a number of grocery staples on day one.

Your Answer

Video answer: Whole foods 365 offers cheaper prices to long beach

Whole foods 365 offers cheaper prices to long beach